Historia

Uwaga: informacje zawarte na tej stronie mogą wymagać uzupełnienia, ewentualnie skorygowania pewnych faktów, dlatego zwracamy się do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich poprawieniu o kontakt ze szkołą. Czekamy także na wszelkiego rodzaju pamiątki z dawnych czasów związane z naszą szkołą; zdjęcia, świadectwa.

1947(?) - 1951 Budowa szkoły w Miedarach, przy budowie pracowali głównie robotnicy z opolskiego.

1951 IX     Otwarcie nowej szkoły w Miedarach, uczniowie z dotychczasowej szkoły (dziś tam znajduje się poczta) przenoszą się do nowego budynku.

Pierwszym kierownikiem szkoły (taka funkcja jak dziś dyrektor) zostaje Józef Gołgowski. Uczy przedmiotów ścisłych (fizyka, chemia). Na zdjęciu z roku 1971.

W szkole pracuje też jego żona Matylda (na zdjęciu z rocznikiem 50'), która uczyła młodsze klasy.

1966/67    Dotychczasowa szkoła 7-klasowa zmienia się na 8-klasową, rocznik 52' (urodzeni po 1 lipca) nie wychodzi ze szkoły jak dotychczas, ale kontynuuje naukę jeszcze rok.

1967    Zostaje założone Harcerstwo. Założycielem i opiekunem była p. Zofia Woźniak. Po jej odejściu do Zbrosławic opiekunem została Elżbieta Łapińska. Szczep harcerski liczył przeciętnie ok. 60 harcerzy i 30 zuchów i podlegał Hufcowi  w Tarnowskich Górach. Harcerze brali udział w akcjach, zlotach i rajdach organizowanych przez Hufiec, ale największym powodzeniem cieszyły się sobotnio-niedzielne biwaki w ośrodku harcerskim w Borowianach. Harcerze wraz z SKKT i LOP dbali o porządek wokół szkoły  i pracowali społecznie na rzecz szkoły i naszej wsi do roku 1990.

1969 IX    Nowym kierownikiem szkoły zostaje Elżbieta Hempel.

1978    Zostaje założony Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny. Założycielem klubu jest Elżbieta Łapińska. Klub działał do roku 2000. Klub współpracował z oddziałem PTTK w Tarnowskich Górach i czynnie brał udział w imprezach organizowanych przez niego.

1980    Zlot Krajoznawczy na Kopaninie w którego organizacji pomagali członkowie naszego szkolnego klubu SKKT. W zlocie wzięli udział uczniowie z 9 szkół podstawowych naszej gminy, przybyła też drużyna Zbiorczej Szkoły Gminnej w Świerklańcu.

1987 IX    Dyrektorem szkoły zostaje Bogusława Wielgosz.

1996     Założony zostaje zespół "Miedarzanie", ściśle związany z naszą szkołą. Głównymi architektami zespołu są Joanna Sleziak i Eugeniusz Kostka. Zespół na stałe wpisuje się w lokalną społeczność.

1999     Powołane zostaje stowarzyszenie "Zbudujemy salę gimnastyczną w Miedarach". Stowarzyszenie prowadzi różnego rodzaju akcje (festyn, zbiórki złomu, zabawy taneczne) mające na celu dofinansowanie inwestycji.

2001 IX   Nowym dyrektorem szkoły zostaje Aleksandra Kotlińska.

2002     Zostaje oddana do użytku sala gimnastyczna wybudowana przy dużym współudziale lokalnych firm: "KZ", "Gacmet" i "Skład Kolonialny" oraz Gminy Zbrosławice.

2006 IX   Nowym dyrektorem szkoły zostaje Irena Wierszeń.

2007 VI   Otwarcie nowego przyszkolnego Placu Zabaw. Inicjatywa wsparta działaniami Rady Rodziców, miejscowych sponsorów i Gminy Zbrosławice.