Matematyka Zajęcia dodatkowe - kółko matematyczne Matlandia Projekty uczniów O mnie WF "Jak to obliczyć?" Zdrowie ucznia Matematyczne odliczanie Kwadraty magiczne

mgr inż. Nowicki Sebastian

Kontrakt nauczyciel – uczniowie w zakresie

oceniania z przedmiotu matematyka

Na każde zajęcia uczniowie przychodzą przygotowani z trzech ostatnich tematów, a także wyposażeni w zeszyt, podręcznik oraz niezbędne na bieżące lekcje pomoce.

Uczeń dwukrotnie w semestrze może zgłosić nieprzygotowanie do zajęć tzw. kropka – która jest zgłaszana przed lekcją.

Uczeń otrzymuje oceny za następujące prace:

sprawdziany – (waga oceny 5) podsumowujące większy dział materiału, ogłaszane tydzień wcześniej, przed sprawdzianem odbywa się lekcja powtórzeniowa.

Sprawdziany są oddawane uczniom do wglądu i podpisu przez rodziców.

kartkówki (waga oceny 3) – przeważnie zapowiedziane (chyba, że klasa zachowuje się nieodpowiednio wtedy może być przeprowadzana kartkówka bez zapowiedzi), maksymalnie z 3 ostatnich tematów. Zazwyczaj 5 zadań  o różnej skali trudności oraz zadanie na „szóstkę”

Ocena "0" ocena ta pojawia się gdy uczeń nie pisał obowiazkowej kartkówki lub sprawdzianu. Po powrocie do szkoły uczeń ma 2 tygodnie czasu, aby napisać zaległą pracę - w innym przypadki "0" zamieni się w "1". Wyjątkiem są kartkówki - uczeń może mieć jedno "0" w semestrze - bez konsekwencji zamiany na "1".

Sprawdziany i kartkówki można poprawić do 3 tygodni po rozdaniu przez nauczyciela wyników (chyba, że uczeń jest nieobecny, wtedy okres ten wydłuża się o czas nieobecności). Prace te poprawiane są po lekcjach, przed lekcjami lub na kółku matematycznym. Można poprawiać każdą ocenę.

odpowiedzi ustne (waga oceny 3) – materiał z ostatniej lub dwóch ostatnich lekcji. Uczeń dostaje zadanie lub pytanie na dostateczny jeżeli rozwiązuje dostaje na wyższą ocenę, jeśli nie na niższą. Nie można poprawiać ocen z odpowiedzi ustnych.

zadania domowe obowiązkowe (waga oceny 2) – każdy brak zadania domowe to otrzymanie minusa; trzy minusy = ocena niedostateczna. Ocenę niedostateczną można poprawić rozwiązują 6 dodatkowych zadań zadanych przez nauczyciela.

zadania za punkty (waga oceny 2) – co kilka lekcji nauczyciel zadaje dodatkowe zadanie za 5 punktów - "Krawaty magiczne". Także na lekcji niekiedy pojawiają się zadania na punkty. Uczeń zbiera punkty. Gdy uzbiera 40 pkt otrzymuje ocenę dobrą, 50 pkt ocenę bdb  itd.

konkursy matematyczne (waga oceny od 1 do 5) – udział ucznia w konkursie matematycznym z dobrym wynikiem. Waga oceny jest uzależniona od rangi konkursu.

Matlandia (waga oceny 1 lub 2) – rozwiązywanie zadań na platformie edukacyjnej. Oceny na koniec każdego działu. Termin skończenia danego działu upływa dwa tygodnie po jego zakończeniu.

praca na lekcji (waga oceny 1) – wykonanie projektu, rysunku, ćwiczenia. Brak notatek z lekcji skutkuje „minusem” – trzy „minusy” = ocena niedostateczna.

Mogą się pojawić oceny za inne prace, czynności – wykonanie pomocy szkolnej, modelu bryły, projektu komputerowego – waga oceny będzie zależna od stopnia trudności pracy.

Ocenę semestralna (końcowa) jest w zdecydowanej mierze ustalona na podstawie średniej ważonej obliczonej przez e-dziennik wg „widełek”:

0 - 1,74 ocena niedostateczna                   1,75 - 2,64 ocena dopuszczająca

2,65 - 3,64 ocena dostateczna                  3,65 - 4,64 ocena dobra

4,65 - 5,39 ocena bardzo dobra                5,40 – 6,00 ocena celująca

Opracował:

mgr inż. Sebastian Nowicki

Załącznik – punktacja sprawdzianów z matematyki

Maksymalna ilość punktów = 30 pkt

29,25 – 30             celujący