Matematyka Zajęcia dodatkowe - kółko matematyczne Matlandia Projekty uczniów O mnie WF "Jak to obliczyć?" Zdrowie ucznia Matematyczne odliczanie Kwadraty magiczne

mgr inż. Nowicki Sebastian

Zdrowie ucznia

Idealna dieta dla ucznia

1. Powinna być urozmaicona. Warzywa są zdrowe, ale same warzywa nie wystarczą. Podobnie jak nabiał, mięso czy owoce.

2. Najlepsza dieta nie zapewni zdrowia, jeśli dziecko nie będzie się ruszać - przynajmniej przez godzinę dziennie.

3. Sześć-osiem razy dziennie należy podawać produkty zbożowe z tzw, grubego przemiału (ryż pełnoziarnisty, brązowy, kasza gryczana i jęczmienna).

4. Pięć razy dziennie - warzywa, owoce. Najlepiej surowe lub gotowane na parze.

5. W okresie intensywnego wzrostu, a więc w wieku szkolnym, dziecięcy organizm powinien dostawać solidną dawkę wapnia i witaminy D3. Dziennie tyle, ile zawierają cztery (tak, cztery!) szklanki mleka.

6. Dla prawidłowego rozwoju kości niezbędne są również ryby, mięso i jaja - źródło białka, żelaza,, cynku oraz witaminy z grupy B. Białko, składniki mineralne i witaminy zawierają także nasiona roślin strączkowych i orzechy. Szczególnie godne polecenia są ryby - źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

7. Nie unikać tłuszczu, ale zwracać uwagę na jego rodzaj i pochodzenie. Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych, takich jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek.

8. Znacznie ograniczyć słodycze, unikać pustych kalorii, cukru.

9. Nie używać soli. Dzienną dawkę (5g) młody człowiek zapewne i tak pochłonie wraz z chlebem (pieczywo jest u nas bardzo mocno solone).

10. Do picia (oprócz mleka i jogurtów) służy woda. Woda i tylko woda, niegazowana, niesłodzona.