mgr Sleziak-Kocot Joanna

Pokochaj śląską kulturę

„Pokochaj śląską kulturę” – lekcja folkloru w  naszej gminie

Zespół Pieśni i Tańca „Miedarzanie” już po raz drugi przeprowadził lekcje folkloru promujące tradycje i kulturę naszej małej ojczyzny.

W ubiegłym roku wykłady i prezentacje odbyły się chorzowskich szkołach (na zaproszenie dyrektorów i nauczycieli muzyki). Tegoroczna edukacja regionalna to część projektu unijnego pod hasłem „Pokochaj śląską kulturę” (w ramach ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Wsi Polskiej programu „Razem możemy więcej”). W listopadzie „Miedarzanie” odwiedzili ze swoim programem trzy gminne szkoły; w Czekanowie, Ziemięcicach i Przezchlebiu. Uczniowie biorący udział w lekcjach folkloru mogli wysłuchać wykładu o śląskich tradycjach, obrzędach, gwarze, a także wziąć udział w prezentacji regionalnych strojów śląskich (odświętnych i codziennych).

Członkowie zespołu zaprezentowali też najpopularniejsze pieśni i tańce regionu Górnego Śląska. Podsumowaniem lekcji folkloru było ogłoszenie konkursu plastycznego „Wasze stroje ludowe”. Wszystkie nadesłane prace zostały ocenione i nagrodzone. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 6 grudnia.