ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY

 

Nawigacja

Przedszkole

GAZETKA PRZEDSZKOLNA 2

GAZETKA PRZEDSZKOLNA NR 1

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY

W MIEDARACH

GRUDZIEŃ STYCZEŃ LUTY

https://pl.pinterest.com/pin/239535273920912466/

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA - GRY I ZABAWY LOGOPEDYCZNE

Ćwiczenia usprawniające narządy mowy a więc język, wargi i podniebienie przygotowują do prawidłowego mówienia. Można je prowadzić w formie zabawy już z 2 - 3 letnim dzieckiem. Dzieci mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzanie ulubionych zabaw.

Jeśli więc potraktujemy ćwiczenie jako zabawę, będzie ono dla dziecka czystą przyjemnością. Rola dorosłego polega na pokazaniu poprawnie wykonanego ćwiczenia i zachęcaniu dziecka do pracy przez chwalenie za podejmowany wysiłek, choćby efekty nie były od razu widoczne. Lepiej ćwiczyć krótko, ale częściej 3 - 4 minut z 3-latkiem, do 10 ze starszym dzieckiem, pamiętajmy jednak, że czas trwania i liczbę powtórzeń należy dostosować do indywidualnych możliwości dziecka. Na początku należy wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przed lustrem, kiedy potrafi już wykonać je bez kontroli, można wykorzystywać każdą nadarzająca się okazję: spacer do parku, jazdę samochodem czy drogę do przedszkola.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci przedszkolnych

Ćwiczenia słuchowe – stanowią one bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego/ tzw. słuchu mownego/. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka. 

Przykłady dla dzieci młodszych: 

  • Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.
  • „ Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, fajans, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze / np. piłki, kasztana, kamienia/, rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.
  • Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.
  • Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody( z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.
  •   Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności ( cicho – głośno).
  •  Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
  • Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi
  • Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.
  •  Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.
  • Przykłady dla dzieci starszych:

  •  Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. ( stawiamy tyle klocków, rysujemy tyle kółeczek, klaszczemy tyle razy ile słów słyszy dziecko w wypowiadanym zdaniu).
  • Wydzielanie sylab w wyrazach poprzez wystukiwanie sylab, wyklaskiwanie, badanie ile razy opadnie żuchwa / na ręce/ przy wybrzmiewanie sylab.
  • Nazywanie obrazków – dziecko kończy wyraz po pierwszej sylabie wypowiedzianej przez logopedę, nauczyciela, rodzica, a potem odwrotnie – dziecko zaczyna.
  • Dzielenie na sylaby imion dzieci / na początku łatwych/.
  • Wyszukiwanie imion dwu- i trzysylabowych.
  • Wyszukiwanie słów z podaną przez n-la sylabą.
  • Rozpoznawanie określonej sylaby w rozsypance sylabowej, np. ba, pa, ta, da, la, ra.
  • Wyszukiwanie imion rozpoczynających się od samogłoski, następnie od podanej spółgłoski.
  • Wydzielanie spółgłosek nagłosowych przez przedłużanie nagłosu, np. ssssamolot, szszszafa. Przy pomocy ilustracji – wyszukiwanie przedmiotów, których nazwy rozpoczynają sią na daną głoskę.
  • Wydzielanie spółgłoski wygłosowej.
  • Dzielenie na głoski łatwych a następnie coraz trudniejszych słów.
  • Ćwiczenia z paronimami: bułka – półka, domek –Tomek, koza – kosa itp.
  • Rozróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej

  •  

    Bajki artykulacyjne

      "Indianie’’ 

     

    Indianie wyruszają ze swojej wioski na polowanie. Żegnają się ze swoimi dziećmi (cmokając całujemy  palce  prawej  ręki)  i żonami (cmokając  całujemy  palce  lewej  ręki). Wsiadają na swoje konie i jadą (naśladujemy  językiem  tętent  koński, zmieniając brzmienie przez inny układ warg) przez most  (usta  jak  do  ,,u’’  i  kląskanie), a potem przez prerię (usta jak do ,,i’’ i kląskanie). Konie zmęczyły się  (parskanie)  i dają znak, że chcą pić:  ihaha, ihaha, ihaha. Indianie zatrzymują swoje konie:  prrr… prrr … prrr… Konie  piją (ruchy  języka  z  dołu  do  góry,  naśladujące  picie  zwierzęcia). Nagle Indianie ujrzeli zwierzynę i strzelili z łuku. Zbliżała się noc, więc musieli rozpalić ognisko. Nie mieli zapałek. Zaczęli od małej iskierki i musieli mocno dmuchać, żeby ognisko się rozpaliło (dmuchanie  w  złączone  ręce). Upiekli na ogniu zwierzynę i zrobili sobie ucztę (mlaskanie  i  oblizywanie  szeroko  otwartych  ust). Po pewnym czasie zachciało im się spać  (ziewanie) i zasnęli (chrapanie). Rano Indianie zwołali rozbiegane konie :  a-e-o, y-u-i   (przeciągamy  samogłoski). Wsiedli na nie i pojechali przez prerię (usta jak do ,,i’’, kląskanie ), a potem  przez most (usta jak do ,,u’’ i kląskanie ). Wrócili do wioski i witają się ze swoimi dziećmi (cmokając całujemy palce prawej ręki ) i żonami (cmokając całujemy palce lewej ręki ).

     

    „Dzień dobry misiu”

     

    Dzisiaj twój język będzie małym misiem, a buzia jego domkiem. Miś obudził się wcześnie rano – poprzeciągał się, poziewał (szerokie ziewnięcie). Zrobił poranną gimnastykę – kilka podskoków (unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy), kilka wymachów rąk (wypychanie językiem policzków) i pięć okrążeń (w prawo i w lewo) wokół stołu (ruchy okrężne języka w przedsionku jamy ustnej, usta zamknięte). Umył ząbki (oblizywanie czubkiem języka górnych i dolnych  zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych i otwartych  ustach). Postanowił policzyć swoje ząbki (dotykanie czubkiem języka każdego zęba na dole i górze). Nagle poczuł wielki głód i usłyszał jak mu burczy w brzuchu (wibrowanie wargami bbb,bbb).To znak, że pora na śniadanie i pyszny miodek ( oblizywanie warg).[1]

    [1] https://przedszkole13.blizej.info/?m=aktualnosc&id=93

    Jak Piotruś Królik dostał swój nowy płaszcz[2]

    Bajka dla dzieci Jak Piotruś Królik dostał swój nowy płaszczŚwiat Piotrusia Królika i jego przyjaciół

                                     

    Piotruś Królik mieszkał z mamą i siostrami w norze wykopanej pod wysoką jodłą. Codziennie małe króliczki chodziły bawić się na łąkę i do lasu. Ich matka zawsze upominała ich, by unikali ogrodu pana Gregora. Zwłaszcza Piotr, który ostatnim razem stracił tam swój niebieski płaszcz i oba buty. Teraz musiał nosić stary wytarty brązowy płaszcz, który wcale mu się nie podobał. Dusił i gryzł, ale co mógł robić, skoro stracił swój.

    „Piotrze, słuchaj dobrze” – powiedziała mu matka. „Idę na zakupy. Potem idź i pobaw się na łące i omijaj ogród pana Gregora.”

    Ale Piotruś był najniegrzeczniejszym królikiem. Gdy tylko matka zniknęła za zakrętem w drodze do miasta, on biegł prosto w stronę ogrodu pana Gregora.

    „Chcę odzyskać mój niebieski płaszcz” – mruknął pod wąsem. „A skoro już tam jestem, to poproszę o słodką marchewkę”.

    Ostrożnie przecisnął się między płachtami ogrodzenia do ogrodu. Ale co? Piotr ze zdziwieniem stwierdził, że w ogrodzie stoi pan Gregor! Ale to był tylko strach na wróble. Teraz spojrzał, strach na wróble ma na sobie mój niebieski płaszcz! Mój płaszcz! Piotr stanął na palcach, ale płaszcz był za wysoko. Co teraz?

    Ale potem zauważył marchewki i zapomniał o płaszczu. Natychmiast wyciągnął jedną marchewkę i zaczął chrupać.

    Ty! Znowu zjadasz moją marchewkę!”. Usłyszał za sobą gromki głos. To pan Gregor, z siatką w rękach, pędził w jego stronę.

    Piotruś Królik nie czekał na nic i zaczął uciekać. Jednak gdy czołgał się wśród drzew, jego płaszcz zaczepił się o drewno.

    „O nie, znowu zgubiłem kolejny płaszcz. Mamusia będzie zła!”

    I wybuchnął łzami. Kot Agata widziała to wszystko. Była kotem pana Gregora, ale jej serce było na właściwym miejscu.

    „Nie płacz, mały króliczku. Pomogę ci. Zrobię ci nowy płaszcz. Ale obiecujesz, że będziesz bardziej ostrożny”.

    Piotruś Królik z radością obiecał to Agacie. Następnie Agata zdjęła łapką piżamę pana Gregora z linki i zrobiła nowy płaszcz dla Piotrusia. Bardzo mu pasował, a nawet miała na sobie małe marchewki.

    „Dziękuję Agato, teraz będę bardziej dbał o siebie i swoje ubranie” – powiedział Piotrek i nie mógł się nacieszyć swoim nowym płaszczem. Jego matka również była bardzo zaskoczona, gdy zobaczyła go w nim w domu. Nie miała nawet czasu, by złościć się na niego za nieposłuszeństwo. Piotr już wiedział, że powinien być bardziej ostrożny. Następnym razem może nie mieć tyle szczęścia.

    A pan Gregor? Wieczorem bardzo się zdziwił, że ma wyciętą dziurę w piżamie.

     

    Peter Rabbit Eating Carrots - LifeInscribed.com[3]

     

    [3] https://www.lifeinscribed.com/product/peter-rabbit-eating-carrots/

    CIASTKA LOGOPEDYCZNE DOKTOR MARTY[4]

    ciastka logopedyczne alaantkoweblw(bez: cukru, mąki i tłuszczu )

    Składniki:

    1 szklanka łuskanych orzechów arachidowych 1 szklanka płatków migdałowych 1 szklanka słonecznika łuskanego 1 szklanka wiórków kokosowych 1 szklanka płatków owsianych górskich 3 bardzo dojrzałe banany opcjonalnie/ wymiennie możesz dodać inne orzechy oraz bakalie np. posiekane morele, śliwki, rodzynki

     

    Banany obierz i rozgnieć na papkę, a najlepiej zblenduj.

    Wszystkie sypkie składniki przesyp do malaksera i rozdrobnij. (Maluszkom do 3 roku życia należy dokładnie rozdrobnić zwłaszcza duże orzechy, by uniknąć ryzyka zadławienia. Starszakom po 3 roku życia nie musisz tak mocno mielić orzechów jak maluszkom).

    Zmielone produkty przesyp do miski i dokładnie wymieszaj z rozgniecionym bananem. Gdy powstanie sklejona, gęsta masa, nabieraj małe porcje w dłonie i formułuj kulki, a następnie spłaszczaj je w dłoniach i układaj na blaszce w niewielkich odstępach.

    Piecz na środkowym poziomie piekarnika prze 15 minut. około 15 minut Upieczone ciasteczka przełóż na talerz i pozostaw do ostygnięcia.

    Nie chowaj w woreczki foliowe, papierowe czy pojemniki próżniowe. Twardość ciastek uzyskuje się dając im możliwość „oddechu”.

    Piekarnik nastaw na 180’C z termoobiegiem. Blachę wyłóż papierem do pieczenia.

     

     

    Powitanie wiosny

    Leci pliszka
    spod kamyczka:
    - Ja się macie dzieci!
    Już przybyła
    wiosna miła,
    już słoneczko świeci!


    Poszły rzeki w
    świat daleki,
    płyną het - do morza;
    A ja śpiewam,
    a ja lecę,
    gdzie ta ranna zorza!

     

    Konopnicka Maria[5]

 

 

 

[6] https://przedszkolankowo.pl/2017/03/08/wiosenne-karty-pracy-zestaw-1/

 

https://przedszkolankowo.pl/2017/03/08/wiosenne-karty-pracy-zestaw-1/

 

Zapraszam do zobaczenia filmu:  Kazio i WIOSNA film edukacyjny dla dzieci 🌸Oznaki wiosny i zmiany w przyrodzie | Kamlotki https://www.youtube.com/watch?v=Eey0t_fdLpA [8]

oraz

zaśpiewajmy razem: https://www.youtube.com/watch?v=qoAwQ9WCWSM [9]